Розкол Єврозони?

Ситуація в країнах єврозони залишається складною. Чи збережено буде єдність даного угрупування?

Таке питання постає на порядку денному кілька разів на рік. В будь-якому союзі помітними є як інтеграційні, так і дезінтеграційні тенденціі, однак наразі для єврозони більш характерними є останні. Які саме виклики є актуальними сьогодні?
Німецькі урядовці та євроскептики критикують Європейський центральний банк. Вони стверджують, що ЄЦБ в особі Маріо Драгі перевищує свої повноваження – підтримка стабільності єврозони як політичного утворення не є його основним завданням. Однак ЄЦБ у зверненні до Федерального Конституційного Суду від 29 квітня наполягає на тому, що посадовець діє в межах покладених на нього завдань. Перехід до євро як єдиної валюти названо незворотнім, тож основне завдання ЄЦБ – забезпечення фінансової (в тому числі і цінової) стабільності – вимагає підтримання стабільного складу учасників єврозони.
Занепокоєння німецького Бундесбанку викликає, зокрема, програма масштабної купівлі державних боргових зобов’язань постраждалих країн. У вищезгаданому зверненні ЄЦБ дає відповідь: дана програма має на меті лише недопущення подальшого зростання відсоткових ставок. Наразі проводиться перевірка Конституційним Судом відповідності цих операцій законодавству ФРН.

Дана справа – не єдиний привід для занепокоєння ЄЦБ. Подібні звинувачення лунають і зі сторони Кіпру, наприклад, голова парламентського Комітету з питань фінансів та бюджету Ніколас Пападопулос стверджує, що допомога зі сторони ЄЦБ лише погіршила становище країни. Дійсно, ситуація двозначна – з однієї сторони, позику від європейських інституцій було надано за досить високими ставками, але з іншої, це сталося тому, що Кіпр підтримав банк Лаїкі, який немануче повинен був зазнати банкрутства. У будь-якому разі, експерти погоджуються, що переговори з Кіпром необхідно було розпочати значно раніше.
Справа привертає увагу ще й тому, що підриває репутацію ЄЦБ як ефективного кризового регулятора – в умовах розширення повноважень інституції та передання їй функцій наглядового органа за станом банків єврозони, тенденція, безумовно, негативна.

Автор: Супруненко Дар’я

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *